Tradycja wróciła na Zamek Grodziec – wielki turniej i wielka biesiada

Na Zamek Grodziec powrócił Turniej o włócznię Świętego Jerzego. Ponad stu rycerzy, pokazy, rywalizacja i biesiada – taki był weekend na Grodźcu. Zamek ponownie stał się gospodarzem rycerskich zmagań.

Wielowiekowa tradycja i rycerska atmosfera

„Zamek Grodziec od wieków cieszył się fantastyczną i przebogatą tradycją turniejów rycerskich. Dziś odbywa się I Turniej o włócznię Świętego Jerzego na Zamku Grodziec. Nie przypadkiem wezwanie św. Jerzego pojawia się w naszym turnieju, bo jest to patron rycerstwa, ale tez patron tego zamku i tej góry, co jest udowodnione historycznie. Mamy ogromny zaszczyt gościć dzisiaj ponad 110 rycerzy z różnych bractw,  z całego Dolnego Śląska – powiem więcej – z całej Polski. Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, że bractwa wybrały nasz zamek, naszą współpracę i razem możemy dziś cieszyć oczy setek turystów, którzy fantastycznie się z nami tutaj bawią”

– mówił prezes Zamku Grodziec Mariusz Garbera.

Rycerski pojedynek przyciągnął zainteresowanych turystów, którzy dopełniają każdą imprezę i są jej integralną częścią. W sobotni wieczór odbyła się najbardziej widowiskowa część wydarzenia – bitwa o zamek! Kolejnego dnia rycerze kontynuowali rywalizację.

„Zamek Grodziec ma wielowiekową tradycję turniejów rycerskich. Z bólem muszę powiedzieć, że ta tradycja przez ostatnie lata była zaniedbywana, ale cieszę się, że hucznie i radośnie w dniu dzisiejszym na Zamek Grodziec powraca. Ja dzisiaj stojąc na scenie, obserwując z góry, widząc te barwne stroje, kolorowe stroje, uśmiechnięte twarze, kobiety, mężczyzn, dzieci, którzy zaszczycili nas obecnością swoją na Zamku Grodziec, czułam ogromna radość, ogromne wzruszenie. Dzisiaj trwa wielka zabawa, wspaniała uczta na Zamku Grodziec. Uczta dla ducha, uczta dla ciała, uczta dla oczu. Mam ogromną nadzieję na to, że ten turniej będzie się rozrastał. Że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej i w kolejnych latach będziemy mogli pochwalić się wielkim turniejem na skalę ogólnopolską”

– mówiła Wójt Gminy Zagrodno Karolina Bardowska.

Będą kolejne turnieje

Prezes Zamku Grodziec zapowiada kolejne wielkie turnieje na szczycie wygasłego wulkanu – w zgodzie z tradycją i wsłuchując się w głosy turystów, którym brakowało rycerskiego klimatu na Grodźcu.

„Jest to pierwszy turniej o włócznię Świętego Jerzego na Zamku Grodziec. Za rok w sierpniu spotkamy się znowu. Będzie nam towarzyszyło jeszcze więcej bractw, jeszcze więcej rycerstwa, jeszcze więcej pięknych dam i jeszcze więcej konkurencji i zawodów. Już niebawem pojawią się ogłoszenia o nowej edycji na przyszły rok. Będziecie Państwo informowani o tym z dużym wyprzedzeniem i wtedy ruszą również zapisy dla wszystkich tych, którzy chcą wziąć udział w szrankach i stanąć w boju”

– dodaje Mariusz Garbera.

Rozmowa z dowódcą Bractwa Św. Michała Archanioła z Bolesławca

Zachęcamy również do odsłuchania rozmowy z organizatorem I Turnieju Rycerskiego o Włócznię Świętego Jerzego na Zamku Grodziec. Marcin Dziergowski, dowódca Bractwa Św. Michała Archanioła z Bolesławca, opowiada o tym, jak taki turniej przygotować, co stanowi największe wyzwanie, jak wyłonić zwycięzcę pojedynków oraz o tym, że tradycja wróciła na Grodziec!

Rozmowa dostępna na www.grodziec.net (link).