Światowe gwiazdy z koncertem w zamku!

Już 7 grudnia o godz. 16.00 odbędzie się wyjątkowy koncert w zamkowych murach. Sala rycerska gościć będzie gwiazdy światowego formatu w polskim repertuarze!

POLISH CELLO QUARTET (PCQ) powstał w 2011 roku z inicjatywy Tomasza Darocha, Wojciecha Fudali, Krzysztofa Karpety oraz Adama Krzeszowca – czterech wybitnych polskich wiolonczelistów. Od 2014 roku działają pod skrzydłami Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego. W ich najnowszym dorobku znalazł się album Polish Cello Quartet – Chopin Project. Chopin Project to innowacyjne przedsięwzięcie prezentujące transkrypcje utworów Fryderyka Chopina autorstwa Sabiny Meck, Piotra Mossa i Leszka Kołodziejskiego. Nietypowy skład wykonawczy, złożony z czterech wiolonczel, podkreśla wyjątkową rolę tego instrumentu w twórczości kompozytora. Aranżacje nie tylko oferują nowe brzmienie, lecz także oddają hołd fascynacji Chopina wiolonczelą, a także pozwalają na dotarcie do szerszego grona odbiorców. W repertuarze PCQ znajdują się przede wszystkim utwory oryginalnie skomponowane na kwartet wiolonczelowy. Jest on stale powiększany także o kompozycje pisane współcześnie przez twórców polskich i zagranicznych, m.in. Artura Zagajewskiego, Piotra Mossa czy Annelies Van Parys. Większość z tych utworów jest po raz pierwszy prezentowana na polskich estradach. W 2017 roku ukazał się debiutancki album zespołu pt. Discoveries. W 2018 roku, na zaproszenie Kwartetu Śląskiego oraz wytwórni CHANDOS, PCQ zarejestrował Kwartet wiolonczelowy Grażyny Bacewicz, a płyta z tym nagraniem otrzymała nagrodę Fryderyk 2019 w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Kwartet jest jednym z najdynamiczniej działających polskich zespołów kameralnych, regularnie występuje w Polsce, Europie i na świecie podczas najważniejszych festiwali muzycznych (m.in. Cello Biënnale Amsterdam, Festival Internacional Cervantino w Meksyku, Eckelshausener Musiktage).

CHOPIN PROJECT RECITAL
Program:
F. Chopin Mazurek F-dur op. 68 nr 3 (oprac. S. Meck)
Walc h-moll op. 69 nr 2 (oprac. L. Kołodziejski)
Preludium e-moll op. 28 nr 4 (oprac. S. Meck)
Nokturn Es-dur op. 9 nr 2 (oprac. P. Moss)
Preludium Des-dur op. 28 nr 15 (oprac. S. Meck)
Preludium gis-moll op. 28 nr 12 (oprac. L. Kołodziejski)
Etiuda cis-moll op. 25 nr 7 (oprac. L. Kołodziejski)
Nokturn cis-moll op. posth. (oprac. S. Meck)
Walc cis-moll op. 64 nr 2 (oprac. S. Meck)
Walc Des-dur op. 64 nr 1 (oprac. P. Moss)
Walc Es-dur op. 18 nr 1 „Grande valse brillante” (oprac. S. Meck)
Nokturn H-dur op. 9 nr 3 (oprac. S. Meck)
Mazurek B-dur op. 7 nr 1 (oprac. S. Meck)

Z klasyką przez Polskę
Cykl koncertów „Z klasyką przez Polskę” to projekt Polskiego Impresariatu Muzycznego realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we wszystkich regionach kraju. Propaguje muzykę klasyczną i jazzową poprzez promocję znakomitych artystów oraz ambitnego repertuaru w miejscach, w których publiczność na co dzień nie obcuje z ambitną sztuką i nie ma możliwości uczestnictwa w ciekawych i różnorodnych działaniach kulturalnych.
Na Dolnym Śląsku jest współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Operatorem przedsięwzięcia jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Dolnośląskie Laboratorium Kultury. Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.