Za nami Święto Kwitnących Lip

Słoneczna pogoda, wakacyjna atmosfera i klimat kultowej oraz długo wyczekiwanej imprezy na Grodźcu – niedziela w zamku upłynęła pod znakiem fantastycznej zabawy. Organizatorzy nie zapomnieli o tym, że twierdza na wygasłym wulkanie to przede wszystkim wspaniała i pasjonująca historia. Zwiedzanie, muzyka, zabawa, warsztaty… krótko mówiąc – działo się!

Bogaty harmonogram tegorocznego Święta Kwitnących Lip przyciągnął do zamku zarówno młodszych jak i starszych turystów. Imprezę uświetniły koncerty. Jako pierwszy wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Legnica”, który od 1975 roku kultywuje tradycję sztuki ludowej, zdobywając uznanie na arenie międzynarodowej. O godzinie 16:00 na scenie pojawił się gitarzysta i wokalista Michał Łangowski.

Święto Kwitnących Lip było doskonałą okazją, by zaprosić dendrologa, który poprowadził spacer dla pasjonatów natury. Drzewoznawca z zaangażowaniem opowiadał o drzewostanie znajdującym się na terenie Zamku Grodziec.

„Jako Zamek Grodziec staramy się organizować wydarzenia w taki sposób, by to  co dzieje się podczas imprez, było spójne z wizerunkiem zamku. Historia, kultura ludowa, akcent typowo turystyczny – czyli zwiedzanie, wspieranie lokalnych producentów, dbałość o dziedzictwo naturalne, a także zajęcia dedykowane najmłodszym. Wybieramy to, co turyści lubią, co bawi, uczy i pozwala odkrywać IX wieków tajemnic. Jestem przekonany, że dzięki licznym i różnorodnym inicjatywom, wśród turystów, wzrasta świadomość tego, gdzie są i czerpią z poznawania Zamku Grodziec coraz więcej satysfakcji”

– mówił Prezes Zamku Grodziec Mariusz Garbera.

Dla najmłodszych – animacje! Kolorowy, radosny czas, by Zamek nie kojarzył się tylko z nauką, ale również z zabawą. Przede wszystkim po to, by młodsi turyści pokochali twierdzę na wygasłym wulkanie, a w przyszłości wracali jako jej pasjonaci i odkrywcy.

W tle warsztaty rzemiosł dawnych i muzyka… W komnatach zamkowych można było spotkać przygrywających wiolonczelistów.

„Mnóstwo atrakcji dla każdego, wspaniała atmosfera, lokalni wystawcy, Koło Gospodyń Zagrodno Osiedle, koncerty, zwiedzanie, animacje. W tę niedzielę zamek zamienił się w twierdzę atrakcji dla wszystkich. Dziękuję za piękne występy, dawkę historycznej wiedzy, zabawę. Od niedawna mieszkańcy Gminy Zagrodno mogą skorzystać z rabatu przy zakupie biletu wstępu. Cieszę się, że podjęto taką decyzję i mam nadzieję, że mieszkańcy będą korzystać z tej możliwości. Dla wielu z nich Zamek Grodziec to nie tylko duma, ale również część ich własnej historii, często najpiękniejsze wspomnienie z dzieciństwa ”

– mówiła Wójt Gminy Zagrodno Karolina Bardowska.

O 11:00 i 17:00 odbyło się zwiedzanie zamku z przewodnikiem. Na dziedzińcu nie brakowało wystawców, u których uczestnicy imprezy mogli kupić regionalne, tradycyjne produkty.

Imprezę prowadził regionalista, muzyk i przewodnik Sławomir Ratajski.